Autorun Virüsleri Nedir Nasıl Temizlenir? Özellikle autorun virüsleri günümüzde oldukça sık çalışan virüslerden biri olmayı başarmıştır.

Autorun virüsleri yerine önce virüsleri biraz tanıyalım. Virüsler aslında sistemimize zarar veren veya bilgi çalan tüm virüslere eklenen bir tanım türüdür. Yani aslında keylogger, trojan, ransomware, adware gibi tüm zararlılara verilen bir tür isimdir.

Nasıl reklam virüsleri sadece tarayıcımıza bulaşıp, istemeden bize farklı türde reklamlar gösteriyorsa, Trojan virüsleri sistem açılışı sırasında çalışır ve arka planda verilerimizi kötü niyetli kişilere aktarır, otomatik çalıştırma virüslerinin de kendi etkinlikleri ve işlevleri vardır.

Windows XP’yi İşaret Ediyorlar

Otomatik çalıştırma virüsleri, genel olarak Windows XP işletim sistemlerini hedef alan ve genellikle bu sistemlerde profesyonel olarak çalışan virüs türleridir.

Bu virüsler, mevcut çerçeve altında Windows 7, 8, 8.1 ve Windows 10 gibi sürümlerin çıkmasıyla yavaş yavaş etkinliklerini kaybediyor ancak Windows XP kullanıcıları hala çok yüksek bir oranda. Otomatik çalıştırma virüsü, sürekli çoğalabilen, sistem başlangıcında çalışabilen ve tüm disklere otomatik olarak bulaşabilen bir virüs türüdür.

Bu autorun virüsünü genel anlamda ele alırsanız mevcut çerçevede oldukça profesyonel bir şekilde çalışabilirler. USB çubuklarımızı hedef alan bu tür virüsler, USB çubuklar bilgisayarlara takıldığında diğer sistem disklerine de aktif olarak kopyalanır.

Autorun.İnf Dosyası

Yine autorun virüsleri bu ismi bir tür autorun.inf dosyası sayesinde alır. Adlarından da anlaşılacağı gibi aut orun otomatik olarak koşmak demektir.

Yine USB belleklerimizde bulunan autorun.inf dosyası sayesinde sisteme bağlandıklarında bilgisayarımıza bulaşarak local disklerimizde bulunan autorun.inf dosyasına kopyalanırlar.

Genellikle sality gibi virüs türleri, günümüzde çok profesyonel olan ve uzun zaman önce yüksek kar oranları elde etmiş virüsler olan autorun dosyasını kullanır. Yine bu virüsleri temizlemek için Combofix yazılımını kullanabilirsiniz.

Sisteminizi güvenli moda getiren bir Combofix taraması sizi bu virüslerden kurtaracaktır. Ayrıca bir otomatik çalıştırma sökücü tarzı yazılımda da kullanabilirsiniz. Otomatik çalıştırma virüsü, sürekli çoğalabilen, sistem başlangıcında çalışabilen ve tüm disklere otomatik olarak bulaşabilen bir virüs türüdür.