Bad sector nedir? Nasıl onarılır? Bu yazımızda, sizlere ayrıntılı bir HDD onarım sürecine ve hasar görmüş disklerdeki verilere bakacağız.

Bad sector ciddi şekilde hasar görmüş bir disk durumunda bile verileri nasıl kurtarabileceğinize dair bilgileri sizinle paylaşacağız.

Bad sector, bir diğer adıyla bozuk sektör fiziksel hasar veya erişim eksikliği nedeniyle sabit diskte kullanılamayan belirli bir alandır. Bu sorun, öncelikle HDD’nin yavaş çalışması, sistemin tam olarak önyükleme yapamaması ve WIndows’un cihazı biçimlendirme isteğini reddetmesinde kendini gösterir. Bu da fenomenlerin ortaya çıkması, diskte bozuk sektörlerin varlığını güvenle göstermektedir.

HDD Hasar Türleri

Yalnızca iki tür bozuk sabit disk sektörü vardır: fiziksel ve mantıksal. Onlara daha yakından bakalım.

Fiziksel olarak bozuk sektör, fiziksel olarak zarar görmüş bir sabit disk kümesidir. Çalışma sırasında HDD kafası dönen plakaya dokunursa hasar görmesi garanti edilmektedir. Böyle bir sektörü onarmak mümkün değil.

Mantıksal olarak bozuk bir sektör, düzgün çalışmayı durduran bir kümedir. İşletim sistemi ondan veri okumaya veya yenilerini yazmaya çalışmaktadır. Bu sırada bir hata ile karşılaşır ve sektörle etkileşim kurma şansını kaybeder. Bu tür sektörler kolaylıkla yeniden inşa edilebilmektedir.

Kötü Sektörlerin Nedenleri

Sabit disk kümeleri çeşitli nedenlerle kolayca zarar görebilirler. PC ile çalışmayı önemli ölçüde karmaşıklaştıran veya hatta sabit sürücünün ölümüne yol açabilmektedirler. Bu sorunu önlemek için, sorunun genel nedenlerinden bazılarını öğrenmenizi öneririz.

  • Sabit sürücünün eskimesi.
  • Diğer herhangi bir cihaz gibi, bir sabit diskin de kesin olarak atanmış bir hizmet ömrü vardır ve sona ermesinden sonra çeşitli türde hataların olasılığı önemli ölçüde artmaktadır.
  • Bilgisayarın yanlış kapatılması.
  • Sabit disk sürücüsü bileşenlerinin yüksek dönüş hızı nedeniyle, ani bir yeniden başlatma veya kapatma, HDD kafasının tablaya dokunmasına ve fiziksel hasara neden olabilmektedir.
  • Sabit sürücüyü sallamak ve vurmak.
  • HDD üreticileri, cihazlarının tasarımını güçlendirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen, bunların dikkatsiz kullanımı kolaylıkla ciddi hasarlara yol açabilmektedirler.
  • Cihazın kirlenmesi.
  • Toz, kullanıcıların kötü sektörleri düşünmesinin son nedenlerinden biridir. Yeterince kir birikirse, sabit diskte hemen hasarlı kümeler görünecektir.