Bilgisayar kullanıcıların çok araştırdığı konulardan birisi olan DNSChanger virüsü nedir? nasıl çalışırlar? Oldukça sorulan konular arasında yer almaktadır.

DNS

DNSChanger virüsü nedir? nasıl çalışırlar? Bilgisayar kullanıcıların çok  sık araştırdığı konular olmaktadır. Bilgisayarlarınızın virüslerden korunması için gerekli aşamaları yapmanız gereklidir. Virüs bilgisayarınıza yüklenmesinden hemen sonra bilgisayarlardaki sistemlerinin DNS bilgisayarları ağlarda yönlendirilen routerların ayarlarını çok sessiz değiştirmektedir.  BU makalede İlk olarak DNSChanger virüsleri nedir? sorusuna cevap aranacaktır.

DNSChanger Virüsü Nedir? Nasıl Çalışırlar?

DNSChanger virüsü; sabit disklerin ya da disketlerin yükleme kayıtlarına bulaşan virüstür. DNSChanger virüsüne bağlı olan kod sisteme virüs bulaşmak ta olan diskin başlaması durumunda çalışmaktadır. DNSChanger virüsü etkin hale geldiği zaman sürekli olarak etki yapmaktadır. Ayrıca takılmakta olan farklı diskleri de çok olumsuz etkilemektedir.  Önyükleme virüsleri olarak bilinen bu DNSChanger virüs sistemi çok zararlı bir çalışma kurallarına bağlı olarak görev yaparlar. Sistemin gerektirdiği gereksinimler için yavaş yavaş ortadan kalkmakta olan DNSChanger virüs olsa bile yine konu üzerinde oldukça sık durulmaktadır. DNSChanger virüslerin temel amacından en önemlisi ise çıkartılabilir bir medyaya çok büyük oranda zarar vermesidir.

Önyükleme virüsülerinin BİOS seviyesinde bulaştığı sonucu ortaya çıkarmaktadır. Öbür disklere yayılması için ise DOS komutları kullanılmaktadır. Windows 95’in çıkması ile birlikte bu DNSChanger virüslerin etkilerinin azaldığı görülmektedir. Bundan dolayı kaybolan önyükleme virüsleri direkt olarak bilgisayar kullanımını da daha sorunsuz kullanmamıza fayda sağlamaktadır.

DNSChanger Virüsünden Korunma Yolları?

DNSChanger virüslerinden korunma yolları? Sorusunun cevabı ise; ilk olarak bu tarz virüslerden korunabilmek için belirli aşamaların en iyi biçimde yerine getirilmesi gerekmektedir. DNSChanger virüslerin yayılma bakımından nasıl olduklarını bile bilirsek bu tarz virüslerden bilgisayarımızı koruma anlamında çok daha iyi adımlar atabilmekteyiz.

USB ile beraber bu virüsün bilgisayara aktarılması esnasında DSNChanger virüsünün geçiş sebepleri birbirinden çok farklı olmaktadır. Bundan dolayı DNSChanger virüslerini engellemek için sadece bir yolu düşünmek yerine çok farklı tercihleri değerlendirmek gerekir. Son yıllarda meydana gelen şifreleme yöntemleri sayesinde DNSChanger virüsünden kurtulmak çok kolay olmaktadır.