Hollanda da dünyanın ilk 3D yazıcı köprüsü hizmete açılırken pek çok kişinin ilgi odağı haline gelmiştir.

Dünyanın ilk 3D yazıcı köprüsü Eindhoven kenti yakınlarında yer alan Gemert kasabasında çevre yolundan bir parça olan 8 m’lik köprünün çok önemli bir özelliği bulunmaktadır. Dünyanın ilk yazıcıdan yapılan olan köprü bisiklet sürücülerine hizmet edecektir.

3D Yazıcı Köprüsü Yapılışı

Dünyanın ilk 3D yazıcı köprüsü olarak tüm ilgileri üzerine toplayan köprünün yapılış aşamaları son derece önemli olmakta ve takip konusu haline gelmiştir. Teknik Üniversite öğretim üyesi olan Prof. Dr. Theo Salet’e göre çok büyük olmamasına rağmen dünyada tam olarak 3D yazıcı ile yapılmış ilk köprü olma özelliğini taşımaktadır.

Bisiklet köprüsü olarak kullanılacak olan köprü 800 katman çıktıdan meydana gelmektedir. 3D yazıcıdan alınan tüm çıktılar köprünün yapılacağı alanda birleştirildi. İnşaatı yapan Bam İnfra şirketinde çalışmakta olan Jeroen Nujiten yapmış olduğu açıklamadan gelecekte üretim aşaması daha kısa sürecek. Nujiten 3D yazıcı ile üretimi yapılan ilk köprünün daha güvenli olması için çok fazla uğraştıklarını belirtti.

Köprü Gücü 40 Kamyona Kadar Taşıyacak

Ön gerilmeli ve betonarme olarak yapılan köprü uzmanlara göre 40 kamyonu taşıyabilecek dayanıklığa sahiptir. Bu kadar güçlü bir yapıya sahip olmasına rağmen köprü sadece bisiklet yolu olarak hizmet edecektir. 3D yazıcılar gelecek ve çevre için son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Çünkü üretim sırasında az malzeme gerekiyor ve böylece çok daha az malzeme atılıyor. Genel olarak klasik inşaatlardan daha ucuz ve hızlı olan bu teknik için daha az ön hazırlık gerekmektedir. Gelecekte 3D beton çıktıların inşaat alanlarına taşınacağını ve istenilen tüm ürünün yerinde yapılacağı öngörülmektedir.

Hollanda, Çin ve ABD ülkelerinden sonra yazıcıdan çıkan beton denemeleri yapan üçüncü ülke olmaktadır. Eindhoven Teknik Üniversitesi bisiklet köprüsünün yapımı için izlenen yol olan 3D yazıcı ile inşaat konusunda çok fazla deneme yaptı. Kısa süre içinde üniversiteden 3D yazıcıdan ev çıktısı almaya başlayacak. Böylece daha büyük köprü ve viyadükler ile inşaat işleri yazıcıyla yapılacaktır.