Türkiye eSIM teknolojisi için çalışmalara hız verdi. ESIM ile hayatımıza bir çok yenilik geliyor. Peki, eSIM teknolojjsi nedir? Bize hangi yenilikleri getiriyor?

E-SIM teknolojisi nedir? Mobil ağa bağlanmak için gereken tüm bilgileri içerisinde bulunduran teknolojiye e-SIM adı verilmektedir. Telefon görüşmeleri yaptığımız ve mesaj gönderdiğimiz telefonlar hücre ağına erişmesi gerekir. Erişme yapmak için kimlik doğrulaması teknolojisinden yararlanılmaktadır. Kullanıcı SIM üzerinden mobil servis şirketine kayıt gerçekleştirdiğinde erişim sağlanır.

eSIM teknolojisi sayesinde yeni bir telefon numarası kullanmak için SIM kartı değiştirmenize gerek kalmıyor. eSIM tek bir telefon üzerinde iki hat kullanmanız için gereken desteği veriyor. Günümüzde kullanılan sim kartların yerine geçecek olan bu teknoloji numara değiştirdiğinizde telefonunuza yeni bir sim takmanıza engel olacak. ESIM çipi telefonunuzun içinde gömülü olarak gelyor. Başka bir operatöre geçtiğinizde sim kartınızı çıkartmanıza gerek kalmıyor.

Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

ESIM’in 2021 itibariyle ülkemizde hayata geçmesi planlanıyor. Fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak eSIM, teknolojisini kullanan dört ülkeden biri olacağız.

e-SIM ise SIM kartlarının aksine telefona entegre olarak geliyor. e-SIM kart (gömülü-SIM) yeni jenerasyon SIM kart özelliğini bizlere sunmaktadır. Cihazdan cihaza uzaktan bağlanmak ve yönetmek için kullanılmaktadır.

E SIM Avantajları

  • Telefonlarda gömülü olarak gelir.
  • Ekstra SIM kart yuvasına gerek kalmaz.
  • SIM kart değiştirmek için ücret ödenmemektedir.
  • eSIM’leri destekleyen ağlar arasında geçiş yapılabilmektedir.

Yeni bir hat kullanmak istediğinizde SIM kartı beklemek artık tarihe karşılıyor. E-SIM teknolojisi sayesinde artık hat değiştirdiğiniz zaman hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Sonuç olarak son derece güvenilir olan bu teknoloji pek çok kullanıcıdan tam not almayı başardı. Tüketiciler, hizmet sağlayıcılar arasından istediğini seçme hakkına sahip oluyor. e-SIM cihazları güvenilirlik konusunda da beklentilere cevap veriyor. SIM kart yönetimi üzerinde daha fazla esneklik sunan bu teknoloji SIM kartlara göre çok daha fonksiyoneldir. Yakın zamanda tüm Türkiye’de kullanılması planlanan bu teknoloji bir çok sektöründe işlerini kolay hale getirecek. eSIM ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılmaya başlandı. Teknoloji bakanlığı ayrıca eSIM teknolojisinin daha iyi anlaşılması için belirli görsellerinde yayınını gerçekleştirdi.