Bilgisayar kullanıcılarının merak ettikleri bir konu ise faydalı OS X terminal kullanım örnekleri nelerdir.

Faydalı OS X terminal kullanım örnekleri ile ilgili bilgiler için ilk önce terminale nasıl ulaşılır buna bakmak gerekir. Bilgisayar üzerinde hangi dosya nerede ve hangi dosyanın içerisinde olduğunu anlayabilmekteyiz.

OS X Terminal sistemlerde gömülü olarak yer almaktadır. Bundan dolayı OS X’e ulaşmak için Command Space tuşlarına basmanız yeterli olmaktadır. Burada işlem yaparken nerede olduğunuz çok önemli olmaktadır. Çünkü bilgisayar üzerinde hangi dosya içinde ve nerede olduğunuzu bilirseniz işlemlerinizi çok daha kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Bundan dolayı pwd komutu kullanılması gerekir.

Terminal Konum Örnekleri

Terminal konum örnekleri sırası ile;

Is ve cd komutu,
Man komutu,
Uptime komutu,
Mkdir ve rmdir komutu,
Say komutu,
Caffeinate komutu,
Top komutu,
History komutu,
Af İnfo komutu,
Alloc komutu,
Awk dosyası olmaktadır. Bunların bir kaç tanesini sizlere açıklayacağım.

Is ve Cd Komutu

Bilgisayarda bulunduğunuz yeri öğrendikten sonra terminale Is – I komutunu verdiğinizde bu komuttan dolayı dosyaların nerede olduğu ve dosyalara kimlerin erişebileceğini çok kolay bir biçimde göreceksiniz. Bir adım daha ileri giderseniz gizli dosyalar için de Is – Ia komutu vermeniz gereklidir. Cd komutu ile de bu komuttan çıkabilirsiniz.

Man Komutu

Man komutu; komutun nasıl kullanıldığını bizlere gösteren manuelin kısaltılması olarak man kelimesinin yanına hangi komutu yazarsanız yazın o komutun nasıl kullanıldığını sizlere gösterecektir. Ayrıca işiniz bitince ise “q” tuşu ile çıkış yapabilirsiniz.

Uptime Komutu

Bilgisayar üzerinde çok uzun saatler geçiriyorsanız bu Uptime komut sayesinde bilgisayar üzerinde ne kadar saat geçirdiğinizi çok kolay bir biçimde görürsünüz.

Mkdir ve Rmdir Komutu

Bu komut yani mkdir komutu;  sayesinde dosyaların içerisinde yeni dosyalar oluşturabilirsiniz. Rmdir komutu ile de dosyaları kaldırabilirsiniz.

Say Komutu

Say komutu; Mac’nin rastgele bir yere yazdığınız yazıyı seslendirilmesi için “ say “ komutu da yer almaktadır. Bundan dolayı say komutu ile istediğiniz yazıyı seslendirebilmektesiniz.