flash bellek sorun

Flash bellek açılmıyorsa bu sorunu nasıl düzeltebilirsiniz. Peki bu sorun nasıl çözülür? Flash belleğiniz açılmıyorsa ne yapılır? Tüm cevapları sizler için derledik.

Flash belleğiniz açılmıyorsa ne yapılmalıdır? Kullanıcıların büyük bir bölümü flash bellek kullanırken donanım ya da yazılım kaynaklı sorunlarla karşılaşabiliyor. Flash bellek açılmamasının birden fazla nedeni olabiliyor. Bu yöntemleri şimdi sizlere sunuyoruz.

Flash Bellek Nasıl Çalışır?

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber depolama birimleri hayatımızda daha fazla önem kazanmaya başladı. Her bir depolama aracı farklı çalışma düzenekleri üzerinden hizmet veriyor. Flash bellek ve SSD’lerde veriler elektronik yongalara kaydedilecektir. Bu yüzden veri kurtarma HDD’lere göre daha zordur.

Sorun Nasıl Çözülmelidir?

Bazı USB yuvaları aşınma ya da elektronik sorunlar nedeniyle bozulabiliyor. Bu nedenle ilk olarak flash belleğinizi taktığınız USB yuvasını kontrol etmeniz gerekiyor. Kullanmış olduğunuz USB yuvasını farklı bir cihazda kontrol ederek deneme imkanınız vardır. Masaüstü bilgisayara sahipseniz ana kartınızda yer alan USB çevirici kabloları kontrol etmelisiniz.

Flash belleğin alan kullanmasına rağmen verileri göstermesi bazı sorunların habercisidir. Burada veri kaybından bahsedebiliriz. Bu sorunun nedeni virüs saldırısı olabilmektedir. Bazı bilinmeyen virüsler dosyalarınıza bulaşarak verileri silebilmektedir. Flash bellek veriler görünmüyor sorunu canınızı sıkmaya başladıysa bu konuda yardımcı olabiliriz.

USB Bellek Yuvası Kontrolü

Kullandığınız bilgisayarın USB yuvasında herhangi bir sorun bulunmuyorsa aygıt sürücülerini incelemeniz gerekir. Denetim Masası üzerinde bulunan ‘Aygıt Yöneticisi’ sekmesine tıklayın. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra ‘Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri’ kısmına gelin. Buradan ‘USB Bileşik Aygıtları’ nı güncellemelisiniz.

Denediğiniz seçenekler herhangi bir sonuç vermediyse bellekte temassızlık olup olmadığınız kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca sorunun kaynağının belirlenebilmesi için farklı bir bilgisayarda da denenmelidir.

Windows Disk Yönetimi İle Sorunu Çözme

Flash belleğiniz açılmıyorsa ‘Disk Yönetimi’ ayarlarını kontrol etmelisiniz. İlk olarak ‘Disk Yönetimi’ sekmesine girin. Windows işletim sistemi, flash belleğin dosya sistemini desteklemiyorsa biçimlendirme özelliğini kullanın.

Yazılım ile Sorunu Çözme

Flash belleğinizi ‘Bilgisayarım’ sekmesinde görmenize rağmen herhangi bir işlem yapamıyorsanız yazılım sorunlarını çözmeniz gerekir. ‘USB Format Tool’ programını indirerek biçimlendirme yapabilirsiniz. Bu yöntemleri uygulayarak flash bellek sorununu çözebilirsiniz.