Growth Hacking, planlı büyüme stratejisi ve planlamasının hazırlanmasıdır. Bu kavram yeni ortaya çıksa da pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri olmayı başarmıştır.

Growth Hacking nedir nasıl yapılır? Growth Hacking internet trafiğini baz alarak ilerleyen sistemlerden bir tanesidir. Bu uygulamada tespit edilmiş olan problemlere en etkili ve inovatif çözümler geliştirilir.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking hizmetini veren kişilere ‘Growth Hacker’ adı verilir. Dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hackerlar, SEO, kullanıcı testleri ve sosyal medya planlarında uzman kişilerdir. Growth Hackerlar aslında online pazarlama ile uğraşır. Dijital dünyada farklı konuları analiz eder. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçları Growth Hacking konuları arasındadır.

Growth Hacking’in çok fazla tercih edilmesinin nedeni ise daha düşük bütçelerle yapılabilmesidir. Growht Hacking’i günümüzde bir çok büyük marka tercih etmektedir.

Growth Hacking Stratejileri

Growth Hacking stratejileri üç ana başlıkta bulunur;

  • İçerik Pazarlama,
  • Ürün Pazarlama,
  • Reklam

Growth Hacking Ne Zaman Sahaya Çıkar?

İnternet üzerinde daha düşük bütçe ile reklam çalışmaları yapmak için Growht Hacking desteğinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulama aradığınız büyüme desteğini de sizlere verebiliyor. Günümüzde bu sistemi sosyal medya ve veri depolama siteleri de aktif olarak kullanmaktadır.

Growth Hacker Nasıl Çalışır?

Growth hacking sistemi nasıl çalışıyor? Bu sistem belirli kurallar eşliğinde hareket etmektedir. Konuyu üç ana başlıkta toplarsak;

Veri Analizi

Büyümeyi en iyi şekilde yapabilmek için pazarlama çalışmaları ve kullanıcıların internet sitesi üzerindeki davranışlarını doğru şekilde analiz etmek gerekir. Growth Hacker’lar bunu yapmak için Google Analytics, Hotjar ve Kissmetrics gibi araçlardan destek alır. Bu araçlardan gelen verileri okuyarak yorumlarlar.

Teknik Bilgi

Büyüme süreci boyunca başarısız olan fikirlerin analiz edilip daha doğru adımları atmak gerekir. Bu süre zarfın da yapılacak büyüme çalışmalarında Growth Hackerların teknik bilgileri yüksek olmalıdır.

Kreatif Düşünme

Growth Hackerlar problemlere karşı farklı çözümler getirir. Bunu yapabilmek için yaratıcı düşünmek gerekir. Farklı sektörlerde bulunan alanlarda çözümler getirmeleri Growth Hacking’in de başarılı olmasını sağlar.