harddisk

Bilgisayarlar günlük hayatımızda her zaman işlerimizi kolaylaştır mamızı sağlayan bir teknoloji aracıdır. Bilgisayarda bulunan harddiskten gelen “ Tik ,  Tik “ sesinin anlamı nedir nasıl tamir edilir oldukça sık sorulan sorulardan bir tanesidir.

Harddiskten gelen “ Tik, Tik “ sesinin anlamı nedir nasıl tamir edilir bilgisayar kullanıcıları tarafından oldukça sık sorulan ve araştırılan konulardan bir tanesi olmaktadır.

Harddisk Nedir?

Harddisk; bilgisayar üzerinde olan verilerimizi kalıcı bir biçimde saklamak için kullanılan saklama birimine hard disk denilir. Dönen hard disk bir mil üzerine sıralanmış bir parçadır.

HardDisk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Harddisk alırken nelere dikkat etmeliyiz sırası ile;
  • İlk bakılması gereken işlem depolama kapasitesinin ne kadar olduğuna bakılması gerekmektedir. Sizlerin ne kadar bir depolama alanı gerekli olup olmadığına göre almalısınız.
  • Harddiskin hızlı bir veri akılı ve dönüş hızına bakarak almalısınız.
  • Track iz başına ve sektör sayısına bakmalısınız.
  • Hard diskin erişim süresine bakmalısınız.
  • Dahili veri transferine bakılmalıdır.
  • Bağlantı türüne yani hard disk üzerinde kullanılan arabirime bakılmalıdır.  

HardDiskten Gelen “ Tik Tik “ Sesinin Anlamı Nedir?

Harddiskten gelen  “ tik tik “ sesinin anlamı; diskin içerisinde bulunan yazma kafasının çıkardığı sese denilmektedir. Yazma kafası neden çalışmaz? Sorunun cevabı ise; yazma kafası zaman içerisinde bozularak devamlı veriyi yazacağı sektöre ilerleme yapamaz. Arka tarafa doğru çok sert bir biçimde vurur. Yazma kafası o kadar hassas bir parçadır ki yazma kafası ile disket arasında gözle bile görülemeyecek kadar çok küçük bir boşluk olmaktadır.

HardDiskten Gelen “ Tik Tik “ Sesinin Tamiri Nasıl Yapılır ?

Harddiskten gelen “ tik tik “ sesinin tamiri; bu tamiri yani yazma kafasının bozulmasını genellikle bilgisayar teknik servisleri yapamaz. Çünkü profesyonel olarak veri kurtarma hizmeti veren pek çok şirket bu tamiri yapılmaktadır. Bu tamiri yüzde yüz bir biçimde hatasız olarak yapılmamaktadır.