İnsanlara her zaman cazip gelen herkese açık kablosuz ağlara bağlanırken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Herkese açık kablosuz ağlara bağlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Aksi halde istenmeyen sorunlar ile karşı karşıya kalmak kaçınılmazdır. Teknolojinin gelişmesi ile çoğalan internet kullanımında restoranlar, oteller, havaalanları, kafe ile alışveriş merkezleri gibi çok sayıda alanlarda halka açık ya da şifresiz ağlar kullanılmaktadır. Fakat cazip gelen bu hizmet karşısında ağları büyük bir güvenlik riski meydana getirdiği bir gerçektir.

Genel olarak şifresiz olarak kullanılan ya da şifre gerektirmeden bağlanabilen bu ağlar güvensiz kablosuz ağlar alanında siber saldırganlar güvensiz ağlara girerek ağ üzerinde olan iletişimleri dinleyebilir. Ayrıca sahte sitelere yönlendirebilir ya da kredi kartı gibi kritik bilgilerin kolay bir şekilde ele geçmesine neden olmaktadır.

Halka Açık Wi-Fi Ağları Güvenilir Mi?

Şifrelerin kolaylıkla elde edilebilmesinin mümkün olduğu halka açık wi-fi ağları dahil olan bir siber saldırgan olabilirler. Ayrıca virüs bulaşmış bir cihazın veya bir zararlı kodları aktif olduğu ağa bağlı olan bilgisayar nedeni ile virüs bulaşabilmektedir. Bundan dolayı halka açık alanlarda internet kullanımlarında kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Pek çok bilinçsiz kullanıcı kişisel verilerde bankacılık işlemlerinde veya kredi kartı alışverişinde bu ağları kullanmaktadır. Wi- fi kullanıcılarının halka açık alanlarda yer alan korsanlarından dolayı büyük bir tehlike altında olmaktadırlar. Wi- fi alanlarının genişlemesi çok sayıda ortak alanda ücretsiz olarak sunulması siber saldırganlarının ilgisini çekmektedir.

Halka Açık Kablosuz Ağlara Bağlanırken Alınacak Önlemler

Siber güvenliğin sağlanması en önemli olan konuların başında gelmektedir. Halka açık kablosuz ağlara bağlanırken alınacak önlemler şunlardır;

  • Kişisel veri iletildiğinde ya da bankacılık işlemleri yapacağınız URL adresinde SSL yazdığına emin olunması gerekir,
  • VPN ya da Proxy gibi bağlantınızı şifreleyen yazılımlar gönderilmelidir,
  • Bankacılık işlemleri yapacaksanız Dizüstü bilgisayar yerine cep telefonları kullanılmalıdır,
  • Mobil ve dizüstü cihazlarda antivirüs yazılımlar kullanılmalıdır,
  • İhtiyaç olmadığı zamanlar Wi- Fi bağlantısı kapalı durumda olmalıdır.