Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile kamera kullanımında da büyük gelişmelerden biri de Jimmy jibtir. Bu cihaz çekimlerde son derece faydalı olmaktadır.

Jimmy jib nedir sorusunda insanların aklına çok farklı cevaplar gelse de kamera ile ilgili olması son derece şaşırtıcı olmaktadır. Her türlü çekimlerde çok büyük avantajlar sağlayan ürün sayesinde her şey çok daha kolay olmaktadır. Bu neden ile tüm çekimlerin aranılan ürün çeşidi olmaktadır.

Jimmy Jib Hakkında

Jimmy jib kamerayı dairesel ve üzerine monte edilen robot kafa yardımı ile yapmaktadır. Her yöne kombine hareket etmesine yardımcı olan bir cihazdır. Pek çok film çekimlerinde olduğu gibi özellikle futbol maçlarında kale arkasında yer alan cihaz çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Kamerayı her yönde hareket ettirmeye ve özellikle çok daha yukarıdan görüntü alınmasına olanak tanımaktadır. Stüdyolarda kullanılmak adına özel olarak üretimi yapılan Jimmy jib modelleri vardır. Aynı zamanda aktüel çalışmalar ile film çekimleri için kullanılan modelleri bulunmaktadır.

Jimmy Jib Nasıl Çalışır?

Tüm çekimler için önemli bir yere sahip olan Jimmy jib nasıl çalışır sorusu en çok cevap aranan soruların başında gelmektedir. Cihaz gövdesi genel olarak bir çeşit tripod üzerine yerleştirilmektedir. Gövde belirli uzunlukta parçalardan meydana gelmekte ve bu uzatmalar birbirlerine eklenme sureti ile uzatılabilir. 7 m, 9 m, 12 m ve 30 m uzunlukta olan modelleri üretilmektedir. Cihazın ön bölümünde bir robot kafa yerleştirilerek kamera buraya monte edilmektedir.

Kameranın dengesini sağlamak amacı ile cihazın arka tarafına aynı oranda denge ağırlıkları yüklenmektedir. Çelik telleri gerdirince gövde ortasında yer alan ağırlık yardımı ile ince ayar yapılır. Kamera dengesi bu şekilde sağlanır. Kamera objektifi üzerine monte edilen motorlar yarımı ile uzaktan sağlanmaktadır.

Cihazı Jimmy jib operatörü kullanmaktadır ve kontrolü sağlayan kablo ya da telsizi operatör kullanmaktadır. Bu sayede operatör cihazı hareket ettirdiği zaman aynı anda zum ve netlik yapmaya sahip olmaktadır. Operatörün önüne monitör yerleştirilerek operatör hareketi, netliği ve çerçeve genişliğini bu alanda rahat bir şekilde kontrol edecektir.