Bilgisayarınızda bir anlık ortaya çıkan driver sorunlarınızın çözüm aracı olan Pardus driver kurma yöntemleri driverinizdeki sorunları anlık çözen uygulamalardan birisidir.

Pardus Logo

Driver Kurma Yöntemleri genelde driver sorunları Wi-fi de üzerinden çıkmaktadır. Yeni kullanıcılar için de ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle ilk etapta aranması gereken konular arasında Pardus kurulumudur. Sonrası sisteminizde eksik bir driver kurulum var ise öncelikle onu kurmak olacaktır.

Özellikle çokça sorun yaşatan ve bir Wifi kartı olan Wifi driverinin tanınmaması ve internete bağlanamamanız durumunda yapmanız gereken kablolu bir bağlantı kurulumu yaparak bilgisayarınızın internete erişimini sağlamanızdır. Sonrasında ise aşağıdaki komutlar ile buradaki kurulumu yapıp bilgisayarınıza reset attıktan sonra Wifi ile birlikte kontrollü bir şekilde kullanabilmeniz kolaylaşacak.

Ekran Kartı Pardus İşletim Sistemine Driver Kurmak

Sorun sadece wifi’de değil aynı zamanda çokça kullanılan NVIDIA Ekran kartında da yaşanmaktadır. Burada yaşanan driver sorununu aşmak için paket yöneticisinden arama bölümün de yer alan Nvidia sürücü paketlerini bulmanız gerekmektedir. Kart modelinize göre indirmeniz gereken paketleri bulup seçerek driver kurabilirsiniz.

Paketin kurulumu tamamlandıktan sonra ise Nvidia kartın da config dosyasını düzenlemeniz gerekir ardından terminal üzerinden sudo nvidia-xconfig komutunu verip root şifrenizi girin. Komut sonrası bilgisayarınızı yeniden başlatarak seçeneklerin oluşmasını sağlayınız.

Pardus İşletim Sistemi Nedir?

Pardus işletim sistemini bilmeyenler için bu başlıkta Pardus hakkında fikirler bulabileceksiniz. Bilmeyenler için Pardus nedir? Gibi sorular sorulmaktadır. Öncelikle Pardus Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux dağıtım yapan bir işletim sistemidir. Yaklaşık iki yıllık bir süre ile tasarlanmış uygulamalar arasında yer almaktadır.

2005 yılında geliştirilen bu uygulama sayesinde yazılım dünyasında önemli bir adım atılmıştır. Linux işletim sistemi esas alınarak yapıldığından çoğu kişi driver kurma olarak bu uygulamayı tercih etmektedir.

Pardus İşletim Sistemi Sürümleri

2005 yılında geliştirilen Pardus için üç ayrı sürüm bulunmaktadır. Bunlar arasında 2013 sürümünden itibaren Kurumsal, Sunucu ve Fatih olmak üzere 3 ayrı sürümü vardır. Bu sürümler içinde Pardus debian tabanlı sürümler sürekli güncellenmektedir.