Programcılar neden linux kullanır? Tercih sebepleri nedir? Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğundan ve kullanıcılara özelleştirme imkanı sunduğundan, programcılar kullanır.

Programcılar neden Linux kullanıyor? Sorunun temel nedeni, Linux işletim sisteminin UNIX benzeri bir sistem olması ve özelleştirme için açık kaynağa sahip olmasıdır. Linux’un özelleştirme için açık kaynak kodlarına sahip olması, Linux kullanan kişilerin Linux’u kendi isteklerine göre değiştirmelerine olanak sağlamaktadır.

Windows Yerine Linux’u Tercih Etme Nedenleri

Windows mu Linux mu?

Programcıların Windows yerine Linux’u tercih etmelerinin ana nedeni, Linux işletim sisteminin programlama derleyicileriyle birlikte gelmesidir. Bu nedenle, yazılım geliştiricilerin programlama derleyicilerini tek tek indirmelerine gerek yoktur.

Ancak, Windows’ta durum böyle değil. Windows’ta programlama yapmak isteyenler, geliştirilecekleri programlama diline özel bir derleyici indirmelidir.

Linux işletim sisteminde programlama geliştiricisi için olmayan bir şey doğrudan komut satırından alınabilmektedir. Ancak komut satırına yazılacak komutlar ile paketin indirilmesi ve kurulması işlemi gerçekleştirilecektir.

Geliştiricilerin Linux’u tercih etme nedenlerinden biri olan paket kurulum işlemi, “apt-get install [kurulacak paketin adı]” komutları ile hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

Linux işletim sistemi, grep, sed, awk borulama gibi en iyi düşük seviyeli araç paketlerini içerir. Bu, herhangi bir yazılım geliştiricisi için bir oyun alanıdır. Sonuç olarak programlama geliştiricilerinin Linux’u sevmesinin ve tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biri güvenli, güçlü, çok yönlü ve hızlı olmasıdır.

Linux

Linux işletim sisteminin kendi topluluğu vardır. Bu topluluk yeni gelenleri memnuniyetle karşılar ve Linux’ta yeni olan insanlara yardımcı olur.

Linux ayrıca yerleşik bir paket yöneticisine sahiptir.

Linux işletim sisteminin birkaç çeşidi vardır. Linux’ta Windows gibi birkaç çeşit yoktur. Bu, her kişinin kendi benzersiz masasını oluşturmaya karar vermesine ve istediği şekilde düzenlemesine olanak tanır.

Programlama için Linux‘un tercih edilmesi, bu ve benzeri birçok avantajından dolayı Linux’u yazılım geliştiriciler tarafından Windows’a göre daha fazla kullanılmasını sağlar.

Linux’u Sevmek İçin Daha Fazla Neden

Açık kaynak kodlu olduğu için Linux çoğunluk tarafından çok sevilmekte ve aynı zamanda tercih edilmektedir.