Raspberry Pi, işletim sistemi özelliklerinden en belirgin olanı mini bilgisayarlara kolayca dahil edilmesidir. Kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda farklı modelleri de bulunmaktadır.

RasPi işletim sistemini noobs yükleyicisi ile kurmak oldukça kolay bir işlemdir. Raspberry Pi, kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar’dır. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yaptığı çoğu işi yapmaktadır. Özellikle küçük yaşta ki çocukların kullanması ve kodlamayı sevebilmesi için geliştirilmiştir. RasPi, farklı modellere sahiptir. Bu modellerde temel aynıdır. Ancak hız ve yenilik gibi farklı olanak sunar. SD kartınızdaki bu önemli araç ile RasPi üzerinden kişiselleştirilmiş işletim sistemleri için birçok seçeneğe sahip olabilirsiniz. Bu sayede RasPi üzerine Raspbian işletim sistemini kolayca yükleyebilirsiniz.

İnternet üzerinde var olan tüm işletim sistemleri kişiselleştirilmiştir. Dolayısı işe projelerinizi uygulamanızı kolaylaştıran bir sistemdir. Noobs, MicroSD kartınızı biçimlendirerek seçilen işletim sistemini yükleyecektir. RasPi’yi çalıştırdığınızda eskisi gibi arayüzü ile karşılaşmayacaksınız. Ancak bunun yerine sizi yeni bir işletim sistemi karşılayacaktır.

Noobs’u İndirin!

Noobs’u raspberrypi.org/downloads/noobs web sitesinden kolayca indirebilirsiniz. Ardından Offline ve Ağ Yüklemesi yaparak Download ZIP linkine tıklayıp dosyayı arşivden çıkarmalısınız. Bundan sonra ki aşama da “SD kartı hazırlama” dır. Dolayısı ile SDFormatter aracını sdcard.org sitesinden indirmeniz gerekmektedir. Bilgisayarınızın vereceği uyarı göz ardı ederek SD kartınızı PC’ye takın. Karşınıza çıkacak ekranda isim vermeniz gerekecektir. Format seçeneğine tıklayıp kart içerisindeki tüm verileri silebilirsiniz.

Bir sonra ki aşamada RasPi’yi başlatmak var. Bunun için SD kartınızı PC’den çıkararak Pi’ye takmalısınız. Başlat seçeneğine basarak Noobs’un başlama ekranı ile karşılaşacaksınız. Daha sonra alternatif sistemleri çevrimiçi olarak araştırın. RasPi’yi bir ağa bağlayarak diğer işletim sistemini bulmanız gerekmektedir. Bunun için bir Ethernet kablosunu bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yakınınızda hücresel bir ağ var ise bağlanıp “TAMAM” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Noobs, bu haliyle sizlere indirilebilir pek çok sistem sunacaktır.

Noobs kendini SD karta kopyalar. Ancak bu işlem biraz zaman alabilir. Daha sonra tüm bu aşamaları teker teker yaparak Noobs işletim sistemini başarılı bir şekilde PC’nize kurabilirsiniz.