Şahıs şirketi kurma maliyeti 2021 iş kurmak isteyenlerin en çok tercih ettiği işletme türü şahıs işletmesidir.

Peki şahıs şirketi nasıl oluşturulur? Kurulumu için ne gereklidir? Şahıs masrafları nelerdir? Şahıs şirketi nasıl açılır?

Bu, her zaman yeni girişimcileri ilgilendiren bir sorudur. Şahıs işletmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelere hitap eden, hızlı kurulan ve maliyeti düşük bir işletme düzeyidir. Şahıs şirketleri, işletmeleri uzun vadede karlı hale getirir. E-ticaret siteleri için faturalandırma gibi işlemlerde büyük faydalar sağlar. Müşterilerinize güçlü bir isim olduğunuzu göstermek istiyorsanız, bir fatura düzenlemelisiniz. Fatura kesmek için şahıs firmasının olması yeterlidir. Şahıs işletmesi kurmak için bazı belgelerin toplanması ve Hazine Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir. Ya da bir muhasebeci veya mali müşavirden destek alarak gerekli belgeleri doğrudan anlaştığınız mali müşavirinize teslim edebilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Mali Müşavirin Gücü
  • Mülkiyet unvanının veya kira sözleşmesinin kopyası
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaport fotoğrafı
  • İmza beyanı
  • Ev
  • Makbuz ve araç satın alma lisansı (varsa)

Bireysel olarak kurulabilen bir şirket olan şahıs şirketi, yani halka açık limited şirketlerden ve limited şirketlerden daha küçük olan şahıs şirketleri. Şahıs belgeleri nelerdir sorusu bu konu kapsamında sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Yukarıdaki belgeleri en fazla 2 gün içerisinde toplayabilir ve talebinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Diyelim ki bu belgeleri hazırladınız ve başvurunuzu yaptınız.

İş Kurarken Konut Seçimi

Bir iş kurmak istiyorsanız, bir iş adresinizin olması gerekir. Bu adres kendi eviniz, kiralık ev, sanal veya hazır ofis veya çalışma izni olan herhangi bir mülk olabilmektedir. Bu adresleri işyeri açma aşamasında ikametgah adı ile birlikte vergi dairesine gönderebilirsiniz. Evinizi iş adresi olarak göstermeyi planlıyorsanız seçeneklerinizin sınırlı olduğunu belirtelim. Çünkü evin tamamı işyeri olarak gösterilemez. Vergi dairesi yatak odanızı veya çocuk odanızı iş yeri olarak görmez. Bu nedenle çalışma odanız veya küçük bir çalışma tezgahınız varsa, bulunduğu yeri veya odayı iş yeri olarak gösterebilirsiniz.