Sql backup ile otomatik yedekleme ve mail bildirimi nedir? Sql backup ile otomatik yedekleme ve mail bildirimi nasıl yapılır? Bu konuya dair kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sql backup ile otomatik yedekleme ve mail bildirimi günümüzde çoğunlukla uygulanır. Genelliklede uygulama işlem aşamaları pek bilinmiyor. Bu yüzden de öncelikli olarak sql backup ne demek olduğunu bilmemiz gerekir.

Sql backup; data çeşitlerinin kaybolma ihtimallerine karşı olarak database üzerlerinde yedeklenmesidir. Günümüzde data olan bilgi çeşitliliği çoktur. Bu yüzden de sürekli olarak saklanması ve yedeklenmesi gerekir. Günümüzde kopyala ve sakla deyiminin verilerde kullanılan haline sql backup ile sağlanmaktadır. Eğer isterseniz farklı bir sunucu üzerinden bilgileriniz yedeklenebilmektedir.

Peki Sql backup ile otomatik olarak yedekleme işlemi nedir? Sürekli olarak yedeklenmesi gereken verilerin Sql server management üzerinden anlık olarak gerçekleşmesidir.

SQL Backup İle Otomatik Yedekleme Ve Mail Bildirimi Nasıl Yapılır?

Dünyanın pek çok yerinde sql backup ile otomatik yedekleme ve mail bildirimi çeşitleri yapılmaktadır. Çünkü herkes için bilgilerin saklanması ya da yedeklenmesi önceliklidir. Sql backup ve sql server management ile yedekleme işlemleri oldukça pratiktir.

Günümüzde ise sürekli olarak sql backup ile otomatik yedekleme ve mail bildirimi nasıl yapılır? Sorusu pek çok web programcısına sorulmaktadır. Sql backup ile gerçekleşecek olan otomatik yedekleme ve mail bildirimi şu işlem aşamaları ile gerçekleşir.

Öncelikli olarak sql server management’in çalışması için sgl sever ve sql sunucu agent servislerinin aktif olarak çalışması gerekir. Sql server windows sunucusu için 2008 r2 işletim sistemi ile ilgilidir. İlk olarak sql server üzerinden oturum açılması gerekir.

Server type bölümünden seçilip servis türü tercih edilmelidir. Ardından server name alanı doldurulmalıdır. Sonrasında ise logon tercih kısımları çıkacak. Burada seçmek istediğiniz alanı işaretlemeniz gerekir. Sonraki işlem ise; yeni bir plan oluşturma aşamasıdır.

Yeni plan oluşturularak kayır edilmesi gerekir. Böylece artık istenilen data çeşitleri database’lerde yedeklenmesi gerçekleşecektir. Sürekli olarak yedekleme işlemi olması gerekir.