FAT32, en popüler dosya formatlarından bir tanesidir. Windows 10 FAT32 formatı nasıl yapılır? Windows 10’da bir sürücüyü FAT32’de biçimlendirmek isterseniz gerekli adımları takip edebilirsiniz.

FAT32, uzun zamandır kullanılan dosya sistemleri arasındadır. FAT32 ile beraber bir çok dosya sistemi yer almaktadır. Windows 10, 32GB’tan büyük USB ya da sabit disk sürücülerini FAT32 olarak biçimlendirmesine izin vermiyor. Bu yazımızda formatlama için gerekli adımlardan bahsedeceğiz.

FAT32 Nedir?

FAT32 nedir? FAT, dosya ayırma tablosudur. FAT dosyaları işletim sistemleri üzerinde kolayca okunabiliyor. Bir çok USB sürücü ve SD kart doğrudan FAT32’de biçimlendirilmiştir.

FAT32 neden Devre Dışı Bırakılıyor?

FAT32’nin çok yönlü bir dosya biçimidir. Windows 10, sürücüleri FAT32’de biçimlendirmenize izin vermemektedir. FAT32 dosya sistemi 16 TB’den büyük sürücülerde kullanılamamaktadır.

exFAT, FAT32’ye göre çok daha büyük bir dosya boyutuna sahiptir. ExFAT’in dezavantajı ise Microsoft tarafından geliştirilmesidir. Bu da exFAT dosya yapısını değiştirmek için lisanslanma yapılması gerektiğini gösterir.

Powershell

Sürücünüzü NTFS ya da exFAT olarak biçimlendirmek isterseniz Windows 10 biçimlendirme aracıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat, FAT32 dosya sistemini kullanmak isterseniz, biçimlendirme aracından yararlanamazsınız. Uygulamaya başlamadan önce, verilerinizin yedeklendiğinden emin olmanız gerekir. Biçimlendirme, verilerin tümünü silecektir.

Windows 10’da sürücünüzü FAT32 şeklinde biçimlendirmek için Powershell kullanmalısınız. Powershell komut satırından yararlanmak için ‘Çalıştır’ komutunu açınız. ‘Powershell’ yazdıktan sonra “FAT32’de biçimlendirmek istediğiniz sürücünün harfiyle şu komutu yazmanız gerekir; format /fs:fat32 F:

Komutu yazdıktan sonra onaylayın. Sürücüdeki tüm verilerin silineceği konusunda size uyarı gelecektir. Onaylama işleminden sonra biçimlendirme başlayacaktır. FAT32 sayesinde teknik bilgiler olmadan dosyalarınız bilgisayarınıza kayıt edilmelidir. FAT32 dosyaları tüm işletim sistemlerinde kolayca okumacaktır. USB sürücülerinin ve SD kart üreticilerinin büyük bir bölümü FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirilmiştir.

Uzun zamandır bilgisayarlarda kullanılan FAT32 dosya sistemi, Windows 10 tarafından desteklenen bir dosya sistemi değildir. FAT32 dosya sistemine gerekli formatlama işlemini yaparak Windows 1 işletim sistemlerine kolayca okunmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde pek çok kullanıcı bu yöntemi uygulayarak gerekli okumayı sağlayabiliyor.