Bilgisayarınızın ya da tabletinizin daha iyi görünüme kavuşması için Windows 10’da doğru çözünürlük ayarı nasıl yapıldığının bilinmesi gerekmektedir.

Windows 10’da doğru çözünürlük ayarı nasıl yapılır, bilinirse eğer monitörünüzde en iyi görüntüyü elde edebilirsiniz. Bu görüntüyü dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü bilgisayarlarda çözünürlük farklı olduğu için ayarları ona göre yapmalısınız. Ayrıca doğru çözünürlük için renk yönetimini, akran ayarlarını, parlaklığı ve karşıtlığı da ayarladığınız da doğru çözünürlük ayarlarını bulabilirsiniz.

Windows 10’da Çözünürlük Ayarı İşleyişi

Bilgisayarınızın çözünürlüğünün daha iyi olmasını istiyor monitör ayarlarını yapmak istiyorsanız zaten çoğu ayarların monitör atarları sayfasında yer almaktadır. Windows 10’da çözünürlük ayarı işleyişi aşağıdaki gibidir:

  • İlk başta başlat, ayarlar, sistem ve ardından monitörü seçin
  • Eğer ki metin ve uygulama boyutunu değiştirmek istiyorsanız ölçek ve düzen altındaki açılan menüye tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Ekran çözünürlüğü için ise ekran çözünürlüğü altındaki menüye tıklamanız gerekecektir. Tıkladığınız da gelen önerilen çözünürlük diye gelen alana tıklamanız gerekecektir. Aksi halde içerikler puslu veya piksellenmiş olarak görüntülenecektir.
  • Renk ayarlarını değiştirmek için ayarlardan ekran rengini ayarla ifadesinden değiştirebilirsiniz.
  • Şayet aradığınız bir ayarı göremiyorsanız görev çubuğundaki arama kutusundan aramayı gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10’da Ekran Çözünürlük Ayarlama

Windows 10 ekranında en iyi rengi almanızı sağlamak için renklerin doğru görüntülendiğinden emin olmanız gerekmektedir. Akran ayarlama yazılımı, bilgisayarınızda başka bir yazılıma ait ekran ayarı yazılımı yüklü ise bu yazılım üzerinden Windows 10’da ekran çözünürlük ayarlama yapabilirsiniz. Ekran çözünürlüğünün tam anlamıyla çalışması için bu yazılımları kullanmanız gerekmektedir. Zaten ekran ayarlarının çoğu zaman ayar yazılım ile birlikte sunulmaktadır. Cihazdaki bu ayarlama yazılımları kullanarak en iyi ekran çözünürlüğü elde edebilirsiniz.

Windows 10’da Parlaklığı ve Karşıtlığı Ayarlama

Çoğu dizüstü bilgisayarlar da ekran parlaklığı Windows üzerinden yapılıyor olsa da dış ekranda parlaklık ve karşıtlık monitör denetimlerinden ayarlanmaktadır. Windows 10’da parlaklığı ve karşıtlığı ayarlama için güç seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu seçenekte ekran parlaklığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. CRT ve LCD monitörün önünde parlaklık ayarlarını denetleyeceğiniz düğmeler bulunmaktadır. Ya da bu ayarları yapabileceğiniz seçenekler görebilirsiniz.