Daha önceki yazımızda WP Rocket kurulumunu anlatmıştır. Henüz kurulumu yapmadıysanız ilgili konumuzdan bilgi alabilirsiniz. Bu makalede anlatacağımız ayarları da teker teker detaylıca inceleyeceğiz. Bu sebepten dolayı makale birkaç parça halinde verilecektir. Ayarların devamı için en alttaki linke tıklayarak devam edebilirsiniz.

WP Rocket Cache Ayarları

– Panel

Satın aldığımız eklentinin hangi lisansa sahip olduğunu ve ne zaman biteceğini “Panel” sekmesi altında bulabilirsiniz.

WP Rocket Cache – Panel

RocketCDC: WP Rocket’in sunduğu CDN servislerinde faydalanmak istiyorsanız veya faydalanıyorsanız alınacak hizmetin detaylarını burada görebilmektesiniz.
Rocket Çözümsel: WP Rocket ekibinin uygulamayı geliştirmesi için veri toplamasına izin vereceğiniz bölümdür.


– Önbellek

WP Rocket Cache – Önbellek

Mobil cihazlar için önbelleklemeyi etkinleştir: Sayfanızın mobil arayüzünün önbellekleme özelliğinin açılmasını sağlar. Bu sayede mobil kullanıcıların da internet sitenizi daha hızlı kullanmasını sağlayabilirsiniz.
Mobil cihazlar için önbellek dosyalarını ayır: İnternet sayfanızın mobil sürümünün web sürümünden farklı bir adresi ve teması varsa bu seçeneği seçebilirsiniz. (Responsive uyumlu bir teme kullanıyorsanız bu seçeneği boş bırakın.)
Oturum açmış WordPress kullanıcıları için önbelleklemeyi etkinleştir: Bu seçenek ile web sitenizin üyelere özel bölümünü veya üyelik panelini kullanıcıların varsa bu seçeneği işaretleyiniz. Bu sayede üyelerinizin ilgili yerleri daha hızlı kullanmasını sağlayabilirsiniz.
Önbellek Geçerlilik Süresi: Eklentinin ne sıklıkla yeni önbellek almasını istiyorsanız süreyi ayarlayabilirsiniz. Sayfanıza çok fazla içerik girişi yapıyorsanız süreyi varsayılan olarak bırakabilir veya biraz daha düşürebilirsiniz. Ancak haftada birkaç içerik ekliyorsanız fazla kaynak kullanımına engel olabilir adına süreyi arttırmanızı önerilir. Sayfanızda iki haftadan uzun süre boyunca içerik girmeyecekseniz bu sayıyı “0” olarak değiştirmeniz kaynak kullanımınızı azaltacaktır. (İçerik girişi yapacağız zaman eski değerini manuel olarak getirmeyi unutmayın.)


– Dosyaları İyileştirme

WP Rocket Cache – Dosyaları İyileştirme (CSS)

Bu seçenek altında yapılan değişiklikler temanızda çeşitli bozukluklara yol açabilmektedir. Dolayısıyla yaptığınız değişiklikleri teker teker kaydederek yola devam etmeniz daha yararlı olacaktır.

CSS dosyalarını küçült: Temanızın CSS dosyalarındaki bütün gereksiz ifadeleri ve boşlukları kaldırarak dosya boyutlarını önemli ölçüde küçülmesini sağlar.
CSS dosyalarını birleştir: Temanızın bütün CSS dosyalarını tek bir adreste toplar. Bu sayede site içerisinde yapılan isteklerin sayısı ve aynı zamanda kaynak tüketimi de azalmış olur. Bu seçeneği kullanılabilmesi için “CSS dosyalarını küçült” seçeneğini de seçilmelidir.
-Hariç Tutulan CSS Dosyaları: Bu alana birleştirilmesini istediğiniz CSS dosyalarının adresi yazabilirsiniz. (Temanızda bozulmalar yaşıyorsanız bazı CSS dosyalarını bu alana yazarak bozulmalardan kurtulabilirsiniz.)
CSS teslimini iyileştir: Sayfanızın yüklenmesi sırasında işleyişi engelleyen CSS dosyalarını aradan çıkarır. (Google Pagespeed gibi uygulamalarda çıkan hataları engeller.)
Kullanılmayan CSS’yi Kaldır: Henüz beta aşamasında olan bu özellikle ile yüklenen sayfada kullanılmayacak olan CSS kodlarını kaldırarak daha performanslı bir önyükleme olanağı sağlar.

WP Rocket Cache – Dosyaları İyileştirme (JavaScript)

JavaScript dosyalarını küçült: Tema ve eklenti dosyalarında bulunan javascript dosyalarından gereksiz kodları ve boşlukları kaldırarak dosya boyutunun önemli ölçüde azaltılmasını sağlar. Bu durum aynı zamanda kaynak tüketiminin de azaltılmasını sağlar.
JavaScript dosyalarını birleştir: Sayfada kullanılan tüm javascript dosyalarını tek bir dosya içerisine sıkıştırılmasını sağlar. Bu sayede yapılan istek sayısı azalacağından performans artışı sağlanacaktır.
-Hariç Tutulan JavaScript Dosyaları: Birleştirme sonrasında sayfanızda bozulmalar yaşıyorsanız bazı javascript dosya adreslerini buraya yazarak birleştirmenin haricinde bırakabilirsiniz.
Ertelenmiş JavaScript yükle: Site işleyişini engelleyen JavaScript dosyalarının yüklenmesinin engellenerek daha hızlı bir sayfa açılışı sağlamaktadır. (Bu özelliği kullanarak Google Pagespeed gibi uygulamalarda çıkan uyarıları engelleyebilirsiniz.)
JavaScript yürütmeyi geciktir: Sayfada hali hazırda çalışması gereken javascript kodlarının kullanıcı etkileşim sonrası çalışmasını sağlayarak kaynak tüketiminin azaltılması sağlanır.

Makalenin çok uzun olmaması için ayarları birden fazla parçaya ayırarak sizlere sunuyoruz. WP Rocket Ayarları (Rehber 2) makalemiz ile devam edebilirsiniz.