rocket
Wp Rocket Cache

WordPress altyapısını kullanan bir siteye sahipseniz ve iyi bir sunucunuz yoksa web sayfanızın yavaş çalışması oldukça muhtemeldir. Yavaş açılan bir sayfaya gelen kullanıcıların büyük bir çoğunluğu da sayfanın yüklenmesini beklemeden farklı bir alternatife yönelmektedir. Böyle bir durumda sitemizi ziyaret eden kullanıcıları kaybetmemek için bazı eklentilere ihtiyacımız olmaktadır. Önbellekleme eklentileri olarak adlandırılan bu uygulamalar sayesinde web sayfamız daha hızlı açılmaktadır.

Sitelerin yavaş açılması aynı zamanda arama motorlarının da pek hoşuna giden bir durum değildir. Site içerisindeki görseller, yazılar, stil dosyaları javascript dosyaları ne kadar geç yüklenirse arama motorlar sitemizi o kadar geri sayfalara itebilmektedir. Bu durumun da önüne geçebilmek için önbellekleme uygulamalarına ihtiyacımız olacaktır. Bu eklentilerin bizlere bir diğer faydası da GTmetrix ve Google Pagespeed gibi uygulamalarda karşınıza çıkan hataları en aza indirerek puan yüzdenizin artmasını sağlamasıdır.

Wp Rocket Cache

Piyasa da oldukça fazla önbellekleme eklentisi bulunmaktadır. Bu uygulamaların başlıcaları olarak: WP Rocket, LiteSpeed Cache, W3 Total Cache eklentilerini sayabiliriz.

Bu yazımızda sizlere WP Rocket eklentisinin kurulumunu yapacağız ve eklentiden maksimum faydayı sağlayabilmek için hangi ayarları yapmamız gerektiğini göstereceğiz.

WP Rocket Cache Kurulumu

Kuracağımız eklenti ücretli bir uygulama olduğunda ilk olarak buraya tıklayarak web sayfasına gidiyoruz ve bütçemize uygun olan paketi satın alıp indiriyoruz.

Wp Rocket Cache Satın Alma Seçenekleri

İndirdiğimiz zip dosyasını kuruluma hazır hale getirebilmek için wordpress admin panelinde “Eklentiler -> Yeni Eklenti” yolunu izleyelim. Üst tarafta bulunan Eklenti Yükle butonuyla zip dosyasını sunucumuza gönderelim.

WordPress Eklenti Kurulum Ekranı

Kurulum yapmanın diğer bir yolu ise indirdiğimiz dosyaları sunucuya kendimizin göndermesidir. Herhangi bir dosya transfer uygulaması ile ftp adresimize bağlanıp wordpress ana dizinine ulaşıyoruz. “wp-content/plugins” klasörüne girip indirdiğimiz dosyaları buraya gönderiyoruz. (zip dosyasını dışarı çıkartıp göndermemiz gerekmektedir.) Dosya gönderme işleminin ardından wordpress admin panelinde “Eklentiler -> Yüklü Eklentiler” yolunu izliyoruz. Açılan sayfada WP Rocket eklentisini bulup altında yazan “Etkinleştir” linkine tıklıyoruz.

Kurulumu bitirdik. Artık ayarlarını optimize etme aşamasına geçebiliriz. Wp Rocket Ayarları adlı makalemize giderek kurulumunu yaptığımız eklentiden maksimum faydayı sağlayacak ayarları kullanabilirsiniz.