Güncel bir WordPress sürümü kullanıyorsanız başlıkta belirtilen “Yayımlama başarısız oldu. hata mesajı: Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.” şeklinde JSON hatası almanız oldukça muhtemeldir. Bu hatanın genel sebebi bilinememekle birlikte birkaç çözüm yolu bulunmaktadır. Aşağıda anlatacağım çözüm yollarını deneyerek sizlerde bu hatadan kurtulabilirsiniz.

1. Klasik Düzenleyici Kullanın

WordPress güncel sürümlerinde varsayılan olarak blok sistemli düzenleyici getirmektedir. Yeni bir yazı sistemi olduğundan bazen bizlere sorun çıkarabilmektedir. JSON hatası giderilebilmesinin çözümü için blok sistemli düzenleyiciden vazgeçip klasik editörü kurmamız gerekmektedir.

– Klasik Düzenleyici Kurulumu

Blok tabanlı düzenleyiciden klasik düzenleyiciye geçmek için öncelikle wordpress admin panelinde “Eklentiler -> Yeni Eklenti” yolunu izleyelim. Eklenti arama çubuğuna “Classic Editor” yazıldığında aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacağız.

Klasik Editör

Klasik düzenleyici eklentisinin yanındaki “Şimdi Kur” butonuna basarak eklentiyi kuruyoruz. Sonrasında ise etkinleştir butonu aktif olacaktır. Etkinleştir butonuna bastığımızda artık blok tabanlı düzenleyiciden klasik editöre geçmiş olacağız. Yeniden içerik eklemeye çalıştığımızda büyük bir ihtimalle JSON hatasının giderildiğini göreceksiniz.

2. Eklentileri Devre Dışı Bırakmak

Klasik editöre geçtiğiniz halde aynı hatayı almaya devam ediyorsanız eklentilerinizde bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Sisteminizde birbiriyle uyumlu çalışmayan veya birbiriyle çakışma yaşayan bir ya da daha fazla eklenti olabilir. Eklentilerinizi teker teker devre dışı bırakarak sorunun hangi eklentide olduğunu bulabilirsiniz.

3. Eski WordPress Sürümünü Kullanmak

Sorundan hiçbir şekilde kurtulamadıysanız son çare olarak eski bir wordpress sürümünü kurmayı deneyebilirsiniz. Güvenlik problemleri açısından çok güvenilir bir yöntem olmasa da hatadan kurtulmak için son çare olarak deneyebilirsiniz fakat çok bu yöntem çok fazla önerilmektedir.

Yukarıdaki üç yöntemi de deneyerek “Yayımlama başarısız oldu. hata mesajı: Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.” hatasını yine de gidermeyi başaramadıysanız veritabanınızı yedekleyerek wordpress siteminizi tamamıyla silmenizi öneririz. Temiz bir kurulup yapıp veritabanınızı geri yükledikten sonra çok yüksek bir ihtimalle sorun ortadan kalkacaktır.